FM-200
INTELLIGENT CO2
WATER MIST

اتاق سرور چیست؟
اتاق سرور یا مرکز داده تسهیلاتی است که برای سیستم های کامپیوتری و اجزای مرتبط با آن، مانند سیستم های مخابراتی و ذخیره سازی استفاده می شود. که به طور کلی شامل منابع برق اضافی یا پشتیبان، اتصالات ارتباط داده، سیستم های کنترل محیطی (مانند تهویه مطبوع، اطفاء حریق) و دستگاه های امنیتی است.
توصیه های اطفاء حریق اتاق سرور
با توجه به ارزش فوق العاده بالا داده های موجود در اتاق های سرور، Down time شدن سرورها گزینه مناسبی نمی باشد و باید این ریسک را به حداقل برسانیم.سرورها با هم پک و بسته بندی می شوند، جریان و برق بصورت پایدار همیشگی در آنها وجود دارد، آنها گرما تولید می کنند و بدون اینکه کسی احساس کند ممکن است آتش بگیرند.مقدار قابل توجهی انرژی مصرف می شود تا تجهیزات رایانه ای را از گرمای بیش از حد حفظ کند. کاهش میزان قدرت لازم برای خنک کردن رکهای سرور موجب صرفه جویی در هزینه می شود، از این رو، برای حذف گرما یا هدایت هوای خنک که در آنها مورد نیاز است، انواع استراتژی ها بیان شده است.

نتیجه گیری استفاده از سیستم اعلام و اطفاء حریق
کارشناسان عملیات اتاق های سرور یا مراکز داده از استراتژی های خنک کننده استفاده می کنند با این روش که تجهیزات سرور را برای هدایت گرما به ستون های تعیین شده بین قفسه ها قرار می دهند.اما در هر حالت می بایست به سیستم های اطفاء حریق در اتاق سرور توجه بسیار ویژه ای کرد زیرا حریق بعنوان یک موجود ناشناخته همیشه سعی دارد در هر حالی خود را نشان دهد و هیچ گاه نمیتوان به اطمینان گفت از وقوع حریق در اتاق سرور جلوگیری کرده ایم.
حفاظت از حریق در اتاق سرور
 اطفاء حریق اتاق سرور از طریق گاز های خاموش کننده :
گاز پاک به گازی گفته میشود که هیچ خاصیت پسمان از خود به جای نگذارد. بر طبق استاندارد های اتاق سرور که معروف ترین آن استاندارد TIA942 می باشد برای اطفاء حریق اتاق سرور می بایست از یم گاز اطفاء کننده پاک استفاده گردد. در این روش یک پنل کنترل مرکزی سیستم اطفاء حریق را در اتاق و / یا زیر طبقه فعال می کند، زمانی که تعداد مشخصی از آشکارسازها فعال شوند دستور تخلیه به سیستم اطفاء حریق صادر شده و گاز در فضای تحت پوشش منتشر می شود و حریق را در کمتر از ۱۰ ثانیه خاموش می کند. عامل پاک بدون آب است و به قطعات الکترونیکی آسیب نمی رساند. مرکز داده می تواند در جریان تخلیه به فعالیت خود ادامه داده و خاموش نگردد.

 اطفاء حریق اتاق سرور از طریق سیستم واتر میست :
تکنولوژی جدیدی که قطرات آب را به یک مه غلیظ هدایت می کند که آتش را بدون آسیب خاموش می کند. در حال حاضر در مراکز داده در ایالات متحده و اروپا استفاده می شود. این سیستم به عنوان جایگزین برای سیستم های سنتی sprinkler می باشد.
اطفاء حریق اتاق سرور از طریق سیستم CO2 هوشمند :
بر اساس استاندارد NFPA12 گاز CO2 برای خاموش کردن اتاق های کنترل دیتا سنتر ها و آرشیوها و کلیه مراکزی که در آن از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی استفاده شده است توصیه شده است .باید توجه داشت با توجه به خفه کنندگی گاز CO2 حتما از نوع هوشمند آن استفاده گردد تا زمان حضور افراد در محل سیستم به صورت دستی و به محض خارج شدن افراد در صورت ضرورت و بروز حریق به صورت اتوماتیک تخلیه گردد .

 اطفاء حریق اتاق سرور از طریق اسپرینکلر :
ممکن است یک سیستم مرطوب (لوله های همیشه پر از آب) یا یک سیستم قبل از عمل (لوله های خالی از آب تا زمانی که تشخیص آتش منجر شود که پس از آن لوله ها را با آب پر می کند). این سیستم بدلیل اینکه اتاق های سرور از تجهیزات الکتریکی استفاده می کنند به هیچ وجه توصیه نمیشود.

 آشکارساز ها یا دتکتور های نقطه ای دود :
که بصورت پسیو عمل نموده و در صورتی که دود مشاهده شود فعال می گردند.
 سیستم های ایرسمپلینگ یا نمونه گیر هوا :
این سیستم ها به طور مداوم هوا مکش کرده و هوای موجود در اتاق را به یک دتکتور با حساسیت بسیار بالا منتقل می کنند که نتیجه آن هشدار بسیار زود هنگام شروع آتش می باشد. این نوع دتکتور می تواند برای نظارت دائم وضعیت هوای اتاق سرور از نظر امکان وقوع حریق مورد استفاده قرار گیرد.
 آشکار سازها یا دتکتور های حرارتی:
این دتکتور های بصورت پسیو عمل نموده و در صورت تغییر در حرارت اتاق سرور و افزایش حرارت فعال می گردند.
کد ها و استاندارد های اطفاء حریق در اتاق سرور
 NFPA 75 : استاندارد حفاظت از طریق در تجهیزات IT
 NFPA 2001 : استاندارد سیستم های اطفاء حریق از طریق گاز پاک
 NFPA 12a : استاندارد سیستم های اطفاء حریق از طریق گاز هالون ۱۳۰۱
 NFPA 72 : استاندارد سیستم های اعلام حریق
 NFPA 25: طراحی و اجرای سیستم های اطفاء حریق بر پایه آب
 NFPA 12 : طراحی و اجرای سیستم اطفا CO2