امروزه مدل سازی حریق در محیط شبیه سازی شده به عنوان ابزاری مناسب جهت بررسی رفتار حریق و طراحی بهینه سیستم های کنترل دما و دود در محیط های مختلف از جمله ساختمانها، تونل های مترو، صنایع دریایی، صنایع نفت و پتروشیمی و … در حال گسترش است.

شرکت کدص دارای نرم افزارهای تخصصی و پیشرفته شبیه ساز حریق و کارشناسان زبده در خصوص مدل سازی حریق و کنترل دود می باشد و قادر خواهد بود تمام وقایع یک حادثه را پیش بینی کرده و با تعریف سناریوی حریق و تهویه دود کمک شایانی به کاهش تلفات و خسارات نماید.

در ساختمان هایی که حریق اتفاق می افتد، غالبا دود باعث بیشترین تلفات می گردد. دود به دلیل دارا بودن خاصیت شناوری معمولا تا فاصله بسیار دورتر از محل حریق نفوذ پیدا می کند. تولیدات داغ ناشی از حریق از طریق دریچه ها و شفت های عمودی به سمت بالا حرکت می کنند و اگر راه خروجی وجود نداشته باشد پس از برخورد با سقف بصورت قارچی در آمده، ممکن است حریق را به قسمتهای دیگر ساختمان گسترش دهد و درحقیقت این عامل یکی از علتهای اصلی گسترش آتش سوزی در ساختمان ها است . طول شعله در سقفی که فاقد تهویه می باشد هفت برابر بیشتر از مقداری است که سقف دارای تهویه در بالای سطح حریق است. همچنین در محل هایی که دود غلیظ وجود داشته باشد مشکلات عدیده ای برای آتش نشانان به وجود خواهد آمد که عبارتند از اختلال در پیدا کردن کانون حریق، تاخیر در یافتن محل مصدومین و عدم ارزیابی درست بهترین شیوه حمله به حریق. تعداد زیادی از آتش نشان به دلیل انفجارات ناشی از دود جان خود را از دست داده اند، زیرا آنها بر این باور بودند که مکانهایی که وارد می شوند قبلاً خاموش شده اند و یا مواد سوختنی در نبود اکسیژن کافی خود به خود سوخته و تمام شده اند. بنابراین با تهویه صحیح و با بکارگیری روشهای مناسب می توان خطر این نوع انفجارات را کاهش داد.

هرگاه دود در محل حریق کنترل شود و بتوان سرعت نفوذ آن را به حداقل رساند، افراد به دام افتاده در محل با مشکل و خطر کمتری روبرو بوده و آتش نشانان قادر خواهند بود حریق را بطور مؤثر اطفاء نمایند. همچنین در ساختمان های بلند پاکسازی پله های فرار از دود و تزریق هوای تازه از اهداف دیگر تهویه می باشد تا مردم به سلامت از ساختمان خارج شوند.

مطالب مرتبط

مقاله شبیه سازی حریق و کنترل دود
مقاله شبیه سازی حریق و کنترل دود

بررسی استراتژی های کنترل دود در حریق ساختمانهای بلند با استفاده از نرم افزارشبیه سازی FDS

ادامه مطلب