شرکت کاربرد الکترونیک در صنایع

فرآیند تولید در کارخانه‌های فرآوری چوب از مراحل پیچیده‌ای عبور می‌کند که در آن ماشین‌آلاتی برای خرد کردن و جداسازی، خشک کردن، چسباندن و پرس، آسیاب و برش بکار برده می‌شود. چوب در مسیر فرآوری از طریق نوارهای نقاله مکانیکی و پنوماتیکی از بخشی به بخش دیگر جابجا می‌شود. علاوه بر این، کارخانه‌های فرآوری چوب اغلب دارای فضاهایی با کاربریهای مختلف هستند. کاربریهایی مثل نیروگاه‌ها یا توربین‌ها، اتاقهای ترانسفورماتور، انواع مختلف انبارها و اتاق‌های سرور.

با توسعه اتوماسیون و افزایش سرعت تولید، این صنایع با جنبه‌های بیشتر و متنوعی از ریسک حریق مواجه شده‌اند. در این صنایع اگر جرقه‌ای ایجاد شود امکان وقوع حریق بسیار بالاست.  حریقی که می‌تواند به سرعت به سایر مناطق پردازش به دلیل نزدیکی فرآیندهای تولید به هم، گسترش یابد. بار حریق بالای صنایع چوب در ترکیب با ایجاد ذرات ریز گرد و غبار که در این صنایع اجتناب ناپذیر است، می‌تواند به سرعت باعث آتش‌سوزی و انفجار گردد و این امر می‌تواند کل فرآیند تولید در یک کارخانه فرآوری چوب را متوقف کند.

شعله ، دود، گاز، گرما از محصولات آتش هستند. شرکت کاربرد الکترونیک در صنایع با توانایی تأمین مستقیم تجهیزات حفاظت در برابر حریق مخصوص این صنایع نظیر آشکارسازهای حریق و نیز تجهیزات اطفا حریق مناسب برای مناطق مختلف ، خدمات مشاوره، طراحی، نصب و راه‌اندازی این سیستمها را ارائه می‌نماید. کاربرد الکترونیک طیف گسترده‌ای از تجهیزات اعلام حریق قابل استفاده در این صنایع ، از بهترین برندهای اعلام حریق مانند نوتیفایر آمریکا و نیتان انگلستان و نیز بهترین برندهای اطفا حریق نظیر روتارکس و وایکینگ، را در ایران نمایندگی می‌کند.

1. ماشین آلات فرآوری چوب

2. ماشین آلات پرس

3. محل روغنهای حرارتی

4. دستگاههای خشک کن

مواد قابل اشتعال مانند روکش‌ها، تراشه‌های چوب، پسماندها یا خوراک دام در خشک‌کن‌ها تا حدی خشک می‌شوند تا رطوبت باقیمانده‌ی مشخصی برای مراحل پردازش بعدی بدست آید.

ریسکهای موجود

مواد و ذرات موجود در خشک‌کن می‌توانند به سرعت در اثر گرمای بیش از حد، اصطکاک یا نقص ماشین مشتعل شوند

راهکار حفاظت در برابر حریق

برای محافظت از خشک‌کن‌ها در برابر حریق، سیستم‌های واتر‌میست و یا اطفا حریق موضعی فایرتیوب از جمله فناوری‌های اطفاء حریق کارآمد در این مکانها هستند.

5.واحد چسب و فرم دهی

6. سیستم های مکش و نقاله پنوماتیکی

در بخشهایی که مواد قابل اشتعال از طریق نوارهای نقاله جابجا می‌شوند ، ریسک حریق بالایی وجود دارد.

ریسکهای موجود

بروز نقص و ایجاد جرقه در مجاورت مواد قابل اشتعال

راهکار حفاظت در برابر حریق

آشکارسازهای شعله حساس به اشعه‌ی مادون قرمز منابع احتراق در حال عبور را به طور کامل تحت نظر خواهند داشت. این دتکتورها به محض کشف حریق، سیگنالی را به سیستم مرکزی اعلام حریق فرستاده که در نتیجه آن فرمان فعالسازی شیر برقی سیستم‌های اطفا حریق اتوماتیک صادر شده و سیستم اطفا در چند میلی ثانیه فعال می‌گردد. سیستم پیشنهادی در این بخش سیستم اسپرینکلر می‌باشد.

7. اتاقهای برق و کنترل

اتاق‌های برق و کنترل محل قرارگیری تجهیزات بسیار حساس و مهمی هستند که فرآیندهای اساسی تولید را تعذیه و کنترل می‌کنند. این تجهیزات شامل منابع سوئیچینگ و کنترل الکتریکی به علاوه سقف و کفهای کاذب با حجم بالایی از کانالهای کابل‌کشی هستند. حتی نقص‌هایی جزئی در این بخشها ممکن است باعث مشکلات عملیاتی و قطع فرآیند تولید شود.

ریسک‌های موجود

– اتصال کوتاه

– تجهیزات حاوی مواد قابل اشتعال

راهکار حفاظت در برابر حریق

سیستمهای اطفا حریق گازی Clean Agent نظیر اطفا حریق FM200 و Novec از نوع Total و یا موضعی از نوع فایرتیوب، از مواردی هستند که سطح ایمنی در این محیطها را ارتقا می‌دهند.

8. ساختمانهای اداری

ساختمانهای اداری همواره محل تردد و توقف پرسنل هستند. دفاتر اداری، سالنهای کنفرانس، آشپزخانه و …. .

ریسکهای موجود

– بروز نقص در سیستم‌های روشنایی، تهویه و یا کابلهای برق در سقف های کاذب و …

راهکار حفاظت در برابر حریق

سیستم پیشنهادی مناسب برای این فضاها سیستم اطفا حریق اسپرینکلر است. در خصوص مکانهایی مانند آشپزخانه نیز توصیه می‌شود از سیستمهای اطفا اتوماتیک فایرتیوب مخصوص آشپزخانه‌ها استفاده گردد.

9. اتاقهای سرور

اتاق‌های سرور فضاهای مهم و حساسی هستند. در این اتاق‌ها، کلیه‌ی اطلاعات و داده‌های مهم یک کسب و کار ذخیره می‌شود و از طریق شبکه مبادله می‌گردند. از دست دادن این داده‌ها در یک حادثه حریق می‌تواند خسارات اقتصادی قابل توجهی را متوجه یک صنعت نماید.

ریسکهای موجود

– افزایش حرارت تجهیزات

– بروز اتصال کوتاه در مدارات

راهکار حفاظت در برابر حریق

سیستمهای اطفا حریق گازی Clean Agent نظیر اطفا حریق FM200 و Novec از نوع Total و یا موضعی از نوع فایرتیوب، از مواردی هستند که سطح ایمنی در این محیطها را ارتقا می‌دهند.

10. انبار مواد خطرناک

مواد خطرناک مواد یا مخلوط‌هایی هستند که قابل انفجار، احتراق و یا برای سلامت انسان یا محیط زیست مضر هستند. انبارهایی که چنین موادی در آنها نگهداری می‌شوند، دارای ملاحظات ایمنی بسیار متنوعی هستند که باید در زمان ساخت و بهره‌برداری از آنها مد نظر قرار گیرند.

ریسکهای موجود

– سرعت بالای گسترش حریق

– خسارتهای جانی، مالی و زیست محیطی در صورت بروز آتش‌سوزی

راهکار حفاظت در برابر حریق

به عنوان یک قاعده کلی، سیستم حفاظت در برابر حریق برای حفاظت از این گونه انبارهای مواد خطرناک می بایست بر مبنای نوع مواد موجود در انبار تعیین شوند. بر این اساس، تقریباً طیف گسترده‌ای از سیستم‌های اطفا حریق در چنین تأسیساتی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرند.

اما در خصوص این نوع از انبارها، سیستمهایی نظیر سیستمهای اطفا Clean Agent ها و نیز سیستمهای اطفا حریق فوم می‌توانند مورد بهره‌برداری قرار گیرند..

11. سیستمهای نقاله مکانیکی

در طول کل فرآیند تولید، مواد خام و مواد مصرفی از طریق سیستم‌های تسمه نقاله به بخشهای فرآوری بعدی منتقل می‌شوند.

ریسکهای موجود

افزایش حرارت یاطاقانهای غلتک

پاشش جرقه در طی عملیات جوشکاری یا بر اثر اصطکاک

راهکار حفاظت در برابر حریق

سیستم‌های سیلابی (دیلاژ) برای محافظت از تسمه‌های نقاله در برابر حریق، ایده‌آل هستند، زیرا گسترش سریع حریق نیازمند فعال‌سازی فوری سیستم اطفا حریق در کل محیط تحت حفاظت‌ است. سیستم اطفا حریق واترمیست گزینه‌ی مناسبی برای این فضاها می‌باشد که با بهره‌گیری از آشکارسازهای شعله عملکرد قابل اطمینانی را از خود ارائه می‌دهد.

12. ماشین آلات بسته بندی

13. انبارهای بیرونی

15. سیستمهای فیلتراسیون

سیستم‌های فیلتراسیون بخارات و گردو غبارناشی از فرآیند تولید را جذب می‌کنند. گرد و غبارهای ریز به عنوان مثال هنگام آسیاب کردن یا برش پلاستیک یا هنگام پردازش مواد دیگر ایجاد می‌شوند.

ریسکهای موجود

– اتمسفر با قابلیت انفجار بالا

– وجود غبار با قابلیت اشتعال بالا در محفظه‌های فیلتر

راهکار حفاظت در برابر حریق

سیستم اطفا حریق دی اکسید کربن برای محافظت از محفظه فیلتر در برابر آتش‌سوزی یک سیستم ایده‌آل می‌باشد.